Zobákový svrab
Pôvodcom ochorenia je Cnemidocoptes pilae. Ochorenie začína v okolí očí a zobáku, v neskoršom štádiu postihuje aj neoperené časti nôh a kloaku. Na postihnutom mieste sa vytvárajú sivobiele hubovité výrastky. V pokročilom štúdiu môže dôjsť ku prerastaniu zobáku a hyperkeratóze.
Švoly
Jedná sa o parazitov, ktorí sa živia perím a odumretou kožou (niektoré druhy aj krvou). U papagájov možno pozorovať neustály nepokoj a typický obraz na poškodenom perí. Pri invázii môže dôjsť až ku anémii a úhynu.
Strata peria
Jedná sa o veľmi nešpecifický príznak, za ktorým sa môže skrývať viacero ochorení. Od nudy a samopoškodzovania, cez vonkajšie parazity, nedostatok vitamínov a minerálov až po infekčné ochorenia akými sú PBDF alebo Francúzske pŕchnutie.
Problémy pri kladení vajec
Ide o neschopnosť samičky zniesť vajce. Väčšinou sa jedná o príliš mladé samičky, vysílenie pri príliš veľa odchovoch v sezóne alebo nedostatku vápnika. U mladých papagájov môže byť kloaka príliš úzka a svaly nie sú schopné vytlačiť vajíčko.
PBFD (psittacine beak and feather disease)
Syndróm straty peria, choroba zobáku a peria spôsobuje vírus zo skupiny Circodnaviridae. Choroba prebieha protrahovane najskôr s poruchami operania a neskôr so symetrickou stratou peria. Na rozdiel od vytrhávania perie chýba aj na hlave. Dorastajúce perie je lámavé, často krát v tvare presýpacích hodín. Rohovina na pazúroch a zobáku je lámavá so sklonom ku prerastaniu. Koža na holých miestach býva zafarbená do modra. Terapia zatiaľ neexistuje.
Francúzske prchnutie
Toto ochorenie spôsobuje Cirkovirus a môže byť komplikované ešte ďalšími vírusmi. Ochorenie postihuje mladé jedince, ktorým v období tesne pred vyletením po vyletení vypadnú všetky letky a chvostové perá. Časom tieto perá narastajú znovu ale taktiež vypadávajú. Toto ochorenie je dožitotné a rovnako ako pri PBFD terapia zatiaľ neexistuje.
Otras mozgu/krvácanie do mozgu
Otras mozgu a šok patria medzi najčastejšie následky nehôd papagájov, ktoré lietajú voľne po byte. Vták po náraze sedí na zemi, nereaguje na zvukové vnemy, bez odporu sa nechá chytiť do ruky. Často krát môže mať aj výtok krvi v okolí nozdier. Pri silnom náraze môže dôjsť aj ku zlomeninám alebo vnútornému krvácaniu následkom čoho môže byť až úhyn.