Fretka (Putorius putorius furo) vznikla domestikáciou tchora tmavého (Putorius putorius), patrí medzi šelmy kunovité – lasicovité (rad: šelmy, čeľaď: kunovité). Domestifikačný proces sa prejavil znížením metabolických procesov, poklesla hmotnosť srdca, pľúc, mozgu, zvýšil sa podiel depotného tuku, zmenšil sa telesný rámec a oslabila sa konštitúcia.

Fretky boli ešte v nedávnej minulosti používané poľovníkmi na lov divých králikov – fretkovanie. V dnešnej dobe sa fretky chovajú pre radosť, sú  domáci miláčikovia a ich obľúbenosť rastie aj pre časovú nenáročnosť ich chovu. V štatistikách sú uvádzané ako tretie najrozšírenejšie domáce zviera hneď po psovi a mačke.

Fretka je ľahko ochočiteľná, prispôsobivá, je veľmi hravá a to až do vysokého veku. Dožíva sa 5 až 9 rokov. Dĺžku života ovplyvňuje  mnoho faktorov – genetická predispozícia, choroby, strava, podmienky a prostredie v akom je fretka chovaná. Pre chov je veľmi dôležité vybrať si mláďa z dobrého chovu. Dôležité je zabezpečiť fretkám kvalitné životné podmienky, pravidelné návštevy veterinára, primeranú starostlivosť a kvalitné krmivo.