Vakcinácia Vášho psíka je jednou z najvýznamnejších metód, ktorou môžete svojho psíka chrániť pred nebezpečnými, potenciálne smrteľnými ochoreniami.
Kedy je potrebné môjho psíka vakcínovať?
Šteniatko získava dočasnú imunitu voči bežným infekčným ochoreniam z materského mlieka od vakcínovanej matky. Avšak táto imunita pretrváva iba prvých približne 6 – 8 týždňov veku šteniatka. Toto je obdobie, kedy sa u šteniatka začína s primovakcináciou. V prvom roku života je vakcinácia opakovaná viackrát, na navodenie dostatočnej imunity. Po prvom roku je potrebné psíka pravidelne revakcínovať, väčšinou stačí len raz ročne. Presnú vakcinačnú schému Vám radi zostavíme podľa individuálnych potrieb Vášho psíka.
Ako vakcíny fungujú?
Podobne ako humánne vakcíny, aj veterinárne vakcíny obsahujú malé množstvo latentného (oslabeného) vírusu alebo baktérie. Imunitný systém Vášho psíka sa naučí rozpoznať a bojovať s takouto infekciou, a do budúcnosti sa stane voči nej odolný.
Aké vakcíny potrebuje môj psík?
Váš psík by mal byť chránený proti najčastejším a najvýznamnejším infekčným ochoreniam, akými sú:
- psinka
- parvoviróza
- infekčná hepatitída
- leptospiróza
- besnota
Ďalšie vakcíny Vám môžeme odporučiť v závislosti od konkrétneho plemena, veku, zdravotného stavu, životných podmienok a pod. Medzi ne patria vakcíny proti týmto ochoreniam:
- tracheobronchitída (kotercový kašel)
- borelióza
Psinka (Canine Distemper)
Vakcinácia proti tomuto ťažko liečiteľnému, často fatálnemu ochoreniu je veľmi dôležitá. Toto ochorenie je vysoko nákazlivé, šíri sa prostredníctvom výtoku z nosa alebo očí u infikovaných zvierat. Vírus postihuje mnohé orgány a môže spôsobiť ich permanentné poškodenie, ak psík toto ochorenie prežije.
Symptómy psinky:
- apatia
- horúčka
- kašeľ
- hnačka
- zvracanie
- kožná vyrážka
- kŕče/paralýza
Parvovírus (Canine Parvovirus)
Parvoviróza je často sa vyskytujúce, vysiľujúce a takisto často fatálne ochorenie. Infekcia sa šíri trusom. Postihuje najčastejšie šteniatka, alebo mladé nevakcínované psy. Vírus ostáva dlhú dobu v prostredí a môže infikovať ďalšie jedince. Vakcinácia je jediná účinná metóda, ktorá môže zabrániť infekcii.
Symptómy parvovirózy:
- hnačka,
- zvracanie,
- nechutenstvo,
- apatia,
- horúčka.
Infekčná hepatitída (Canine Hepatitis)
Toto ochorenie spôsobuje Adenovírus typu 1 a prenáša sa telovými tekutinami ako sú sliny alebo moč. Vakcinácia je najúčinnejšia možnosť prevencie tohto ochorenia.
Symptómy infekčnej hepatitídy:
- zlyhanie pečene,
- ochorenie očí,
- dýchacie problémy.
Leptospiróza
Bakteriálne ochorenie, ktoré napáda vnútorné orgány infikovaného jedinca, postihuje najmä obličky a pečeň. V prenose tohto ochorenia hrajú úlohu potkany (kontaminácia vody ich močom). Ochorenie sa radí medzi zoonózy (ochorenie prenosné na človeka).
Besnota
Ide o neliečiteľné, smrteľné vírusové ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré môže postihnúť zvieratá aj človeka. Infekcia sa prenáša slinami infikovaného jedinca – pohryznutím alebo kontamináciou akejkoľvek rany na koži slinami infikovaného jedinca. Jediná možnosť liečby je vakcinácia, avšak akonáhle sa u pacienta objavia klinické príznaky ochorenia, infekcia sa stáva nevyliečiteľná. Preto je pravidelná vakcinácia besnoty nevyhnutná a zo zákona povinná. Takisto, ak sa chystáte s Vaším psíkom cestovať do zahraničia, túto vakcínu bude Vaše zvieratko potrebovať na vstup do krajiny.
Symptómy besnoty:
- zmeny správania
- zvýšená dráždivosť
- agresivita
- paralýza
- končí smrťou
Tracheobronchitída (kotercový kašel)
Ide o infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ľahko prenosné hlavne v kolektíve psov. Nákaza sa prenáša vzduchom, alebo priamym kontaktom s infikovaným jedincom.
Symptómy kotercového kašľa:
- suchý dráždivý kašeľ
Borelióza
Borelióza je jedno z ochorení, ktoré prenášajú kliešte a zároveň jediné kliešťami prenosné ochorenie, proti ktorému je možné psa vakcínovať. Túto vakcínu je možné použiť hlavne u psov s vysokým rizikom nakazenia týmto ochorením alebo v oblastiach s endemickým výskytom boreliózy.
Vzhľadom k tomu, že kliešte prenášajú aj iné závažné ochorenia (babezióza, anaplazmóza, erlichióza, hemobartonelóza) je dôležitejšie zabezpečiť prevenciu proti kliešťom pomocou antiparazitárnych prípravkov.
Je vakcinácia účinná a efektívna?
Rovnako ako aj lieky, ani vakcinácia nemusí byť 100%-ne účinná. Avšak, keď je pravidelná vakcinácia spojená s kvalitnou stravou, zdravým a bezpečným životným prostredím Vášho zvieratka, potom je to najúčinnejšia ochrana pred týmito fatálnymi ochoreniami.
Comments are closed.