Králik je bylinožravec. Základom potravy je kvalitné lúčne seno. Vláknina je pre králika životne nevyhnutná, bez ktorej nie je schopný správne tráviť prijímané krmivo. Králik konzumuje seno počas celého dňa v malých dávkach a ak ho chovatelia používajú aj ako stelivo treba im nastielať čisté seno aspoň raz za 24 hodín.
Nezanedbateľná súčasť potravy je aj jačmeň, ovos, pšenica, kukurica alebo napr. dobre vysušený chlieb. Dobrým spestrením potravy sú šťavnaté a zelené krmivá (zelenina, ovocie) avšak len v malých dávkach s dostatkom sena. Pri nedodržaní dostatku sena a príliš veľkom množstve šťavnatého krmiva hrozí u králika tympánia „zdutie“ (králik prestáva žrať, má „nafúknuté brucho, slintá, je to akútny stav pri ktorom hrozí smrť králika) . Aj ako doplnok krmiva je možné predkladať králikom konáre aj listy vŕby, ovocných stromov, ktoré neboli chemicky ošetrované! Konáre majú dôležitú úlohu nielen ako doplnok krmiva ale slúžia aj ako vhodný nástroj pri obrusovaní zubov.
Králik má vyvinutý špeciálny mechanizmus trávenia vlákniny tzv. cékotrofia. Pri trávení sa potrava dostáva do slepého čreva kde sa celulóza štiepi vďaka mikoorganizmom. Následne sa potrava dostáva do konečníka odkiaľ si ju králik vyberá a požiera. Cékotrofy sa znovu využívajú v tenkom čreve ako zdroj dôležitých látok- vitamínov, cukrov, aminokyselín a mastných kyselín. Vzhľadom na komplikovaný proces trávenia je králik citlivý na nevhodné alebo nekvalitné krmivo . Na zlepšenie tráviacich procesov a využitie živín sa odporúča kombinovať probiotické prípravky obsahujúce laktobacily a enterokoky.