Vedeli ste, že psy môžu zachraňovať životy aj iným psom tým, že im darujú krv? Na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadna krvná banka, a tak sú veterinárne kliniky vrátane našej nemocnice Marfilvet závislé od flexibilných majiteľov, ktorí sú ochotní v prípade núdze prísť so svojím psom darovať krv. Transfuzia krvi u psov môže byť rozhodujúca pre ich prežitie, preto je dôležité, aby existovali ochotní darcovia, ktorí v prípade potreby pomôžu.
Aký pes je ideálny darca krvi?
- minimálna váha 25 kg,
- vek 2 – 8 rokov,
- plné zdravie a dobrá kondícia (v dobe odberu je bez užívania liekov, chronických chorôb a iných klinických príznakov, ktoré by mohli ohroziť jeho a zdravie príjemcu),
- pravidelne očkovaný a odčervovaný,
- nikdy nedostal transfúziu krvi, ani iných krvných komponentov,
- sučka by nemala v dobe odberu hárať (od posledného hárania by mal ubehnúť aspoň 1 mesiac),
- priateľský a ľahko manipulovateľný, nemal by mať stres z návštevy ambulancie.
Medzi každým darovaním krvi by mali prejsť aspoň 3 mesiace.
Aké sú dôvody na transfúziu krvi?
- otrava,
- ochorenia prenášané kliešťami,
- úrazy,
- zložité chirurgické zákroky,
- vírusové ochorenia,
- poruchy zrážanlivosti krvi,
- autoimunitné ochorenia,
- chronické ochorenia.
Krvné skupiny psov
Systém krvných skupín u psov sa nazýva Dog Erythrocyte Antigens (skrátene DEA). Čísla potom označujú konkrétnu krvnú skupinu. U psov je objavených zatiaľ 8 základných krvných skupín.
DEA 1.1 je klinicky najdôležitejšia, pretože najčastejšie spôsobuje transfúzne reakcie. Psy môžu byť klasifikované ako pozitívne alebo negatívne pre každú krvnú skupinu. Prevažná väčšina psov má krvnú skupinu DEA 1.1 pozitív. Iba malé percento psov je DEA 1.1 negatívnych. Psy s krvnou skupinou DEA 1.1 negatív sú veľmi vhodné ako darcovia krvi.
Pri prvej transfúzii krvná skupina nehrá rolu, pretože sa vychádza z toho, že je riziko transfúznej reakcie veľmi malé. Na rozdiel od ľudí alebo mačiek sa psy nerodia s protilátkami proti cudzím krvným skupinám. V skutočnosti toto tvrdenie platí iba pri psoch s krvnou skupinou DEA 1.1 pozitív. Príjemca s krvnou skupinou DEA 1.1 negatív by mal aj pri prvej transfúzii vždy dostať zhodnú krvnú skupinu.
Pri každej ďalšej transfúzii sa musí venovať veľká pozornosť krvnej skupine, pretože v týchto prípadoch sú už v organizme psa prítomné protilátky proti cudzej krvi a pre oslabeného psa to môže mať život ohrozujúce následky.
Aký je priebeh odberu krvi?
Pred odberom krvi je darca klinicky vyšetrený, vrátane hematologického vyšetrenia krvi. Pred každou transfúziou je potrebné vykonať test kompatibility, vďaka ktorému sa zistí či je krv darcu pre príjemcu vhodná.
Odber prebieha v tichom a sterilnom prostredí. Krv sa odoberá z prednej labky alebo krčnej žily. Miesto odberu sa oholí a vydezinfikuje. K odberu sa používajú odberové ihly a vaky. V praxi platí, že sa psom odoberá 10 ml krvi na 1 kg telesnej hmotnosti.
Po odbere dostane pes infúziu na zlepšenie krvného obehu a/alebo niečo chutné na zjedenie. Celý proces darovania krvi zaberie približne 1 hodinu. Pes by mal mať nasledujúcich 24 hodín kľudový režim.
Darovanie krvi je pre psa bezpečné a pre väčšinu psov je tento postup ľahko znesiteľný.
Transfuzia krvi je často nevyhnutná pri liečbe vážnych zranení alebo ochorení u psov, preto je dôležité mať k dispozícii darcov krvi. Chceš pomôcť aj ty? Pridaj svojho psieho hrdinu do databázy psích darcov krvi a možno práve on zachráni psí život. Existuje register Dobrovoľných psích darcov krvi.