Syndróm prerastania zubov u králika je vážny zdravotný problém, ktorý môže viesť k rôznym komplikáciám, ak nie je včas riešený.  Ak sa zuby nedostatočne obrusujú, môže dôjsť k ich prerastaniu, čo spôsobuje bolesti, problémy s príjmom potravy a ďalšie zdravotné ťažkosti. Tento syndróm je často výsledkom genetických predispozícií, nevhodnej stravy alebo nedostatočného obrusovania zubov. V tomto článku sa dozviete viac o príčinách, príznakoch a možnostiach liečby syndrómu prerastania zubov u králika.

Zuby králika

Králiky majú 28 zubov, ktoré neustále rastú počas celého ich života (hypselodontný rast zubov). Rýchlosť rastu zubov sa líši podľa typu zubov a môže byť ovplyvnená výživou, vekom a graviditou.

Horné rezáky rastú pomalšie ako spodné, teda 2 mm až 2,4 mm za týždeň. Vzhľadom na daný fakt je potrebné, aby sa pravidelne obrusovali počas príjmu potravy.

Zdravotné komplikácie

Keď sa zuby dostanú mimo ich prirodzenú polohu (maloklúzia), vtedy dochádza k ich prerastaniu. 

Prerastenie predných rezákov je ľahko viditeľné. V prípade prerastenia stoličiek sa môžu vytvoriť ostré hrany na zuboch, ktorými si počas prijímania potravy zraňujú jazyk a okolité sliznice ústnej dutiny. Ďalším rizikom je prerastanie zubov v oblasti koreňa. Keď prerastú korene, začnú tlačiť na okolité tkanivá a tvoria sa zápaly až abscesy plné hnisu.

Problémy so zubami sú u králikov častokrát chronické.

Príčiny prerastania zubov

 1. Kongenitálne – vrodené. Králik sa narodil s genetickou poruchou rastu zubov. Najčastejšie sa vyskytuje u králikov, ktoré majú “skrátenú tvárovú časť“ napr. trpasličí králici.
 2. Diétna príčina – nevhodná potrava – nesprávny pomer vápniku a fosforu.
 3. Nedostatočné obrusovanie zubov a znížený počet žuvacích cyklov.
 4. Infekcia – bakteriálna infekcia zubných koreňov môže viesť k zmenám v smere rastu zuba.
 5. Metabolické ochorenia
 6. Trauma – poranenie králika na tvári, ktoré spôsobilo narušenie normálneho rastu koreňov zubov.

Klinické príznaky

Ak na Vašom zvieratku spozorujete:

 • vypadávanie potravy z papuľky,
 • schopnosť prijímať len mäkšiu stravu,
 • náhle odmietanie sena a granulovaného krmiva,
 • znížený príjem potravy,
 • chudnutie až úplné nechutenstvo (v tom prípade ide o hodiny),
 • vlhké okolie papuľky,
 • nadmerné slinenie,
 • nadmernú produkciu sĺz, ktorá vzniká blokovaním slzného kanálika prerastením koreňov stoličiek,
 • výtok z nosa,
 • vydutie oka,
 • stopy krvi a iné … urýchlene vyhľadajte odbornú pomoc.
Prerastanie zubov u králika

Prerastanie zubov u králika

Diagnostika a liečba

Diagnostika je založená na klinickom vyšetrení veterinárom, ktorý otoskopickým vyšetrením skontroluje stav všetkých zubov. Pre podrobné vyšetrenie ústnej dutiny vrátane úpravy prerastených zubov je nutná inhalačná anestézia. Prerastanie koreňov zubov je možné diagnostikovať RTG vyšetrením hlavy a na základe výsledku tohto vyšetrenia sa následne zvolí vhodná chirurgická metóda.

Liečba závisí na stupni ochorenia. Výrazne prerastené rezáky sa skracujú. No pri prerastených stoličkách je niekedy nutná až extrakcia (vytrhnutie zubov).

Prevencia

Syndróm prerastania zubov u králika môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Ako prevencia sa odporúča vyhýbať sa nevhodnému krmivu, poskytnúť dostatok sena, ktoré predstavuje ich hlavnú potravu a napomáha k obrusovaniu zubov. Neoddeliteľnú súčasť potravy tiež tvoria rôzne vetvičky a drievka, na ktorých si vedia ešte lepšie zúbky obrúsiť. Vhodným doplnkom sú tiež drevené hračky.

Strava králika

Strava králika

Na našom pracovisku veterinárnej nemocnice Marfilvet vieme zabezpečiť diagnostiku ochorenia zubov u králikov a hlodavcov a v prípade ich prerastania aj ich následnú korekciu a terapiu sekundárnych problémov (zranenia ďasien a jazyka ostrými hrotmi zubov, abscesy, zástavu pasáže potravy a iné).